Marka Bağlılığı

19 Ekim 2022 Çarşamba - 10:14

Bu yazımızda size marka bağlılığından bahsedeceğiz.Nedir bu marka bağımlılığı ve önemi nedir?

Marka bağlılığı, sürekli ve düzenli olarak bir markanın satın alınmasını ifade eden bir kavramdır.Marka bağlılığı ile öğrenme ve alışkanlıklar arasında önemli bir bağ vardır.Marka bağlılığında markadan alınan ürün yada hizmetin kalitesi ve sahip olma pratikliği bağlılığlı arttırıcı en önemli etmenlerdir.
Markamızın ismi ve logosu da marka bağlılığında önemli bir yere sahiptir.Akılda kalıcı ve marka değeri yüksek bir marka, marka bağlılığını arttırıcı bir özelliğe sahiptir.Buradan şunu çıkarabiliriz.Markamızın iskeletini oluşturan "isim" marka bağlılığının temelini oluşturan en önemli unsurdur.

Sosyal Medya ve İsim

2 Ekim 2022 Pazar - 14:26

Sosyal medyanın gücü günümüzde tartışılmaz bir gerçek.10 yıl önceki web sitelerinin gücünü ve yerini artık sosyal medya almış durumda...

Bu yüzden sosyal medyada oluşturacağımız profil ve isim doğru oluşturulmuş, markanızı yansıtan, kolay akılda kalan kelimlerden oluşturulmuş olmalıdır.Ancak işletme isminizi çok değiştirip oluşturacağınız sosyal medya isimleri sosyal medyada iyi bir intiba oluşturmayacaktır.Bu yüzden sosyal medya isminizin, işletme isminizi barındırması gerekmektedir.Bir çok ismin alındığını ve işletme isminizi barındıran bir sosyal medya adının çok zor bulunduğu bir dönemde, doğru ve benzersiz bir işletme adı seçimi bize sosyal medyada da profil oluşturmada kolaylık sağlayacaktır.
Bu yazımızdan da anladığımız gibi herşeyin temelinde işletme adımız bulunmaktadır.Benzersiz, akılda kalıcı ve marka değeri yüksek bir isim bizi her alanda bir adım öne çıkartacaktır.

E-Ticarette İsim

15 Eylül 2022 Perşembe - 18:01

Çağımızda artık bir alışkanlık olan online alışveriş, her geçen gün daha da artmakta bu doğrultuda e-ticaret girişimcilerinin sayısı da bir o kadar artmaktadır.

Yüzlerce e-mağaza arasından nasıl sıyrılıp tanınırlığımızı arttıracağız yada akılda kalacağız.Buradaki en önemli nokta tabiki isim.Bir ortama girdiğimizde ve yeni bir insan ile tanıştığımızda eğer tanışma süreci çok kısa bir zaman dilimini kapsıyor ise ismin özelliğine bağlı olarak karşmızdaki kişinin yüzünü hatırlayabiliriz ancak ismi akılda kalıcı değilse hatırlamakta güçlük çekebiliriz.Bu yüzden farklı olmak adına akılda kalması zor isimler bulmak işletmemiz için bir handikaptır.İsim seçmek yemek yapmak gibidir.Bir grup malzemeden belirli oranlarda koyulmalıdır ki yemek lezzetli olsun.İşte e-tiarette de kullanacağımız isim geleneksel ve modern öğeleri belirli ölçülerde barındırmalıdır ki akılda kalıcılığı ve marka farkındalığı yüksek olsun.

Hangi Kaynak ?

01 Eylül 2022 Perşembe - 21:16

İsim bulmak kulağa basit bir eylem gibi gelsede hayatımız boyunca uğraşacağımız işimiz, belkide çocuklarımıza bırakacağımız bir işletmenin markasını oluşturacak büyük bir eylemdir.

Markamarket.net bu konuda size birçok alternatif sunabilir.Bu alternatifler arasından sektörünüze göre .com domainine ait işletme isimleri bulabilirsiniz.Bunu makul maliyetlere yapmanızın kolay bir yoludur.Marka yaratmak için Ajanslardan da faydalanabilirsiniz ancak bu sizi hatırı sayılır bir maliyet ile karşı karşıya bırakacaktır.Maliyetsiz bir alternatif te bu araştırmayı kendiniz yapmanız.Bu seçecek eğer bu konuda profesyonel değilseniz sizi birhayli zorlayacaktır.

Bulduğunuz ismi insanlar ile paylaşın ve bir süre sonra paylaştığınız insanlara sorun, sana paylaştığım isim neydi diye hatırlıyorlar ise akılda kalıcı bir isim bulmuşsunuz demektir.

Nasıl Bir İsim ?

19 Ağustos 2021 Cuma - 17:41

Herkes işi yada girişimi için benzersiz ve akılda kalıcı bir isim arar.İnsanların sadece yüzde ikisi bu konuda şanslıdır.Bir şekilde doğru isme ulaşmışlardır.

Orjinal bir isim bulmanın birinci yolu sıradışı düşünmeye çalışmaktan geçmektedir.Bakış açınızı değştirirseniz farklı alternatifler bulabilirsiniz.Örneğin isim arayışınızda aynı sektördeki Türk firmaların isimlerini araştırmak yerine aynı sektördeki yabancı firmaların isimlerini araştırabilir belkide bu isimlerden kendi firma ismini için çıkarımlar yapabilirsiniz.

Farklı olmak istiyorsanız farklı yollar denemelisiniz.Emin olun ki farklı olmak farklı düşünmekten geçer.

Akıllara Kazınmak İçin

04 Ağustos 2022 Perşembe - 13:26

Marka, işletme için bir kimlik, iyi bir marka ise itibardır.Akıllarda kalıcı olmak gerçekten zordur ancak temellerini iyi kurarsanız markanızı iyi bir yere taşımanız daha kolay olur.

İyi bir marka oluşturmadaki ilk aşama isimdir.İsmin global olmasına dikkat edin ve işinizi büyütüğünüzde isminizi değştirmenize gerek olmayacak bir isim seçmeye özen gösterin.Bunun ile ilgili birçok örnek vardır ki firma büyüdüğünde ismini değiştirmek zorunda kalmış ve firma bu süreçten olumsuz etkilenmiştir.Yada yıllardır yavaş bir ilerleme gösteren bir firma isim değiştirdikten sonra bir anda akıllara kazınmaya başlamış ve büyümüştür.

Hayal edin! Şirketinizin sektördeki en baştaki firmalardan biri olduğunu, markanız sizi tam olarak yansıtıyor mu? Cevabınız evet ise doğru tercihi yapmışsınız demektir.

,

İlk Önce İsim

20 Temmuz 2022 Çarşamba - 11:48

Özellikle ülkemizde yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir...İşe başlayalım güzel bir isim buluruz.İşe yada işyerine çocuğunun, eşinin, babasının yada dedesinin adını vermek yada diğer bir alternatif başka bir şehirde aynı işi yapan rakibin birebir adını kullanmak.Ne kadar yaratıcı.

Yaptığımız yada yapacağımız iş ne kadar iyi olursa olsun bizi zirveye çıkartacak en temel değer markamızın omurgasını oluşturan "isim" dir.İnsanda isim, karekteri bire bir yansıtan bir değer değilse de işletmede isim, karekteri yansıtan en temel değerdir.İş fikrimiz oluştuğunda ve bu kesinleştiğinde bir sonraki aşama kesinlike isim bulmak olmalı.Bunu yaparken de ince eleyip sık dokumalı ve seçeceğimiz adın işimizi yada girişimimizi tam olarak yansıtmasına özen göstermeliyiz.

O halde fikrimiz hazır ise bir sonraki aşama kesinlikle fikrimize yada girişimimize, ona değer katacak bir isim bulmak olsun.